10 wrzesień 2020

Śląskie: firmy dotknięte pandemią otrzymają 66 mln zł dofinansowania

Ponad 66 milionów złotych trafi do firm z województwa śląskiego, które wnioskowały o wsparcie działalności w specjalnym konkursie pt. „Inwestycje w MŚP”, dedykowanym przedsiębiorstwom poszkodowanym w wyniku epidemii koronawirusa.
Koronawirus
śląskie
22191
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Uroczystość wręczenia szefom firm promes umów na dofinansowanie w drugiej turze naboru konkursu odbędzie się w najbliższy poniedziałek – przekazali w czwartek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP).

Jak zaznaczają urzędnicy, nabór, uruchomiony w trybie przyspieszonym 28 kwietnia, cieszył się ogromnym powodzeniem wśród przedsiębiorstw. „Przystępne zasady, nowe kryteria, premiujące branże najbardziej dotknięte skutkami pandemii Covid-19, możliwość finansowania z dotacji kosztów bieżących, spowodowały bardzo duży napływ wniosków, których liczba rosła przy kolejnych rundach” - zaznaczają urzędnicy.

W drugiej turze konkursu przedsiębiorcy złożyli 278 wniosków na łączną kwotę ponad 156 mln zł. Dostępna alokacja w tej rundzie pozwoliła na wybór do dofinansowania 111 wniosków. Najwięcej z nich dotyczy branży gastronomicznej, turystycznej, usług i rozrywki oraz medycyny; wśród nich jest m.in. firma z branży eventowej i centrum wspinaczkowe.

W obu dotychczasowych rundach konkursu wsparcie, które ma poprawić szanse na utrzymanie konkurencyjności, dywersyfikację produkcji, zachowanie miejsc pracy czy inwestycje pozwalające zabezpieczyć niepewną przyszłość - przyznano łącznie 220 podmiotom.

Jak zaznacza Paulina Cius-Górska z ŚCP, woj. śląskie jako jedno z pierwszych opracowało narzędzie wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych epidemią. Zostało ono wdrożone 6 kwietnia w formie Śląskiego Pakietu dla Gospodarki z kwotą ponad 1 mld zł.

Pakiet, który uzupełnia działania w ramach rządowej tarczy antykryzysowej, wprowadzono m.in. dzięki zmianom w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego. Na przekierowanie części środków z RPO zgodziła się Komisja Europejska. III filar Pakietu, skierowany do firm z regionu, obejmował konkurs „Inwestycje w MŚP”.

W marcu przedsiębiorcy zostali poinformowani o planowanym uruchomieniu konkursu na specjalnych zasadach, uwzględniających wyjątkową sytuację, związaną z kryzysem zdrowia publicznego w branżach szczególnie dotkniętych skutkami pandemii – jak gastronomia, turystyka, hotelarstwo, przemysł czasu wolnego, handel detaliczny, usługi kosmetyczne, fryzjerskie, rehabilitacyjne.

Fundusze można było przeznaczyć np. na zakup maszyn i urządzeń, specjalistycznych środków transportu czy przeprowadzenie prac modernizacyjnych, podnoszących jakość świadczonych usług, umożliwiających wprowadzenie na rynek nowych produktów. Projekty można było składać także w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Maksymalna kwota dofinansowania ustalona została na poziomie 800 tys. zł. Przyznane dofinansowanie obejmuje aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych

„Rosnąca ilość składanych wniosków w rundach, przekraczających wstępną alokację 76 mln złotych, skłoniła zarząd województwa do wynegocjowania z Komisją Europejską zgody na przesunięcie dodatkowych środków na dotacje dla przedsiębiorców. Pula na konkurs została tym samym zwiększona o 148 mln złotych, następnie w ramach drugiej odsłony Śląskiego Pakietu dla Gospodarki zostały przeznaczone dodatkowe fundusze w wysokości 50 mln złotych na dofinansowanie złożonych projektów. Obecnie całkowita alokacja wynosi 270 mln złotych” - podała Cius-Górska.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
22191
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2020-11-29 16:00
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany