20 wrzesień 2022

Jubileusz 25-lecia Fundacji Godula Hope relacja z konferencji

fot. nadesłane
Fundacja na Rzecz Programu Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych u Kobiet Godula Hope obchodzi w tym roku swoje ćwierćwiecze.Z tej szczególnej okazji w dn. 20.09.2022 r. o godz. 12.00 w siedzibie Fundacji odbyła się konferencja prasowa, podczas której wspominano jej początki i lata jej działalności.
REKLAMA
Celem fundacji jest propagowanie badań profilaktycznych oraz edukacji medycznej i wspierania walki z rakiem jajnika nazywanym „cichym zabójcą kobiet”. Tylko wczesne wykrycie raka jajnika stwarza szansę na pełne wyleczenie  oraz dalsze życie w zdrowiu.

Fundacja Godula Hope została powołana do życia aktem notarialnym z dnia 26 września 1997 roku z inicjatywy lekarzy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego nr 2 w Rudzie Śląskiej. Wpis do KRS uzyskała 22 października.

W ciągu 25 lat wykonaliśmy około 50 tysięcy profilaktycznych badań przesiewowych USG miednicy małej ratując wiele Pań przed ciężką chorobą, jaką jest rak jajnika – wspominała podczas konferencji Krystyna Zamorska – prezes Fundacji, dodając: „Od wielu lat prowadzimy szeroko pojętą działalność prozdrowotną organizując np. tzw. „białe soboty”, w ramach których staramy się przekonywać kobiety do badań, które zresztą też nieodpłatnie wykonujemy”.

Początki Fundacji jednak nie były łatwe. Gdy padł pomysł jej założenia brakowało zarówno lokalu jak i sprzętu. Trzeba pamiętać, że w tamtych latach metoda badań ultrasonograficznych nie była jeszcze tak zaawansowana i powszechna jak dzisiaj, a dostępne aparaty były o wiele gorszej jakości pod względem  technicznym. Dzięki zapałowi i wysiłkom założycieli Fundacji pierwszej siedziby użyczył jej Szpital Miejski.

Najnowocześniejszy w tamtym czasie sprzęt udało się z kolei zdobyć przekonując do pomysłu jedną z czołowych światowych firm produkujących tego typu aparaty. O tym jak był on unikatowy niech świadczy fakt, iż wówczas były tylko dwa tak zaawansowane technicznie aparaty USG w Polsce – w Warszawie i właśnie w Rudzie Śląskiej.

„Godula Hope”, czyli „Nadzieja w Goduli” tak nazwano Fundację. Szybko rozniosła się informacja o tym, że w Fundacja dysponuje światowej klasy sprzętem do wykonywania badań wykrywających choroby nowotworowe u kobiet i skupia w swoich szeregach doskonałych specjalistów.

Zainteresowanie pań było więc ogromne. Wiele z nich udało się uchronić przed rakiem albo z niego wyciągnąć. Ponieważ Fundacja zaczęła pomagać coraz większej liczbie kobiet lokal, który zajmowała stał się z czasem  za mały i trzeba było poszukać nowego. Szczęśliwym trafem jeden z mieszkańców Rudy Śląskiej zaproponował użyczenie budynku przy ul. 1 Maja. Dzięki przeprowadzce i zyskaniu większej przestrzeni Fundacja mogła jeszcze bardziej rozwinąć działalność. Rozszerzono zakres badań w kierunku wykrywania chorób nowotworowych zakładając laboratorium genetyczne. Nawiązano współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia (w 2001 r.). Kupiono nowy sprzęt. Środki na te cele pozyskiwano organizując koncerty i aukcje charytatywne. Po kilku latach znowu pojawiła się konieczność zmiany siedziby na większą.

Znaleziono więc lokal przy szpitalu w Bielszowicach. Budynek Fundacja wyremontowała z własnych środków. W tej siedzibie Fundacja działa już od 10 lat wciąż zajmując się wykrywaniem chorób nowotworowych u kobiet.

W ramach edukacji zdrowotnej Fundacja regularnie co miesiąc organizuje spotkania dla Pań  z cyklu „Moda na zdrowie”. Wykłady dla chętnych poprowadzili już tacy wybitni specjaliści jak  m. in.  prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec – Plinta – ginekolog endokrynolog,  dr n. med. Jerzy Pieniążek – neurochirurg czy dr hab. n. med.  Maciej Wybraniec - kardiolog.

„Pomagamy kobietom w każdym wieku” – takie jest hasło przewodnie działalności Fundacji, która wszystkie pacjentki zawsze stara się otoczyć należytą opieką. Gwarantują to wiedza i doświadczenie specjalistów z zakresu ginekologii, ultrasonografii, genetyki, położnictwa i innych dziedzin medycyny, którzy współpracują z Fundacją od początku jej istnienia. Wspólnymi siłami udało się już uratować przed śmiercią z powodu nowotworu wiele kobiet.

W samej Fundacji obchody Jubileuszu potrwają aż 4 tygodnie. Każdy będzie poświęcony innemu schorzeniu: nowotworom szyjki macicy i jajnika, rakowi piersi, badaniom prenatalnym i laboratorium genetycznemu oraz prowadzonym w nim badaniom. W tym czasie będzie można poddać się  profilaktycznym badaniom, nauczyć się samobadania piersi na fantomach, wysłuchać interesujących rozmów ze specjalistami z zakresu medycyny, a także wziąć udział w prezentacji możliwości wysokospecjalistycznego sprzętu.

Szczegółowe informacje dotyczące programu obchodów można znaleźć na profilu FB Fundacji.

„Z okazji Jubileuszu życzymy sobie, aby Fundacja przez kolejne lata mogła służyć kobietom i aby nie zabrakło wokół niej ludzi dobrej woli i życzliwości – mówiła Krystyna Zamorska – prezes Fundacji podczas konferencji prasowej poświęconej 25 – leciu.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ruda Śląska
10.2°C
wschód słońca: 06:44
zachód słońca: 18:23
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2022-10-01 17:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 16:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 18:30
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-09 17:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany