Trzy dni na start w półmaratonie
Tegoroczna biegowa rywalizacja miała odbyć się w sobotę 1 sierpnia o godz. 21:30, jednak sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie pozwoliła na to, żeby bieg mógł być przeprowadzony bezpiecznie dla uczestników. Stąd też pomysł na zorganizowanie zawodów w wirtualnej wersji.Rudzki Półmaraton Industrialny to już taka nasza miejska tradycja, dlatego mimo wybuchu epidemii, nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku mógłby się nie odbyć – podkreśla August Jakubik, dyrektor biegu. – Taka forma zawodów to dla biegaczy nowość, bo nie przeżywa się tych wszystkich emocji wspólnie i nie czuje się prawdziwej rywalizacji, ale i tak biegacze chętnie biorą w niej udział i udowadniają, że biegać można zawsze i wszędzie. Dlatego zachęcamy do pochwalenia się swoimi wynikami i wystartowania w tej edycji półmaratonu – dodaje.
Zasada tegorocznej edycji biegu jest prosta. Zawodnicy mają 52 dni (od 10 czerwca do 1 sierpnia) na pokonanie dystansu półmaratońskiego - 21,1 km. Dodatkowo rywalizacja odbywa się na odcinku 10 km i mogą w niej wystartować biegacze oraz miłośnicy Nordic Walking. Co ważne, jeśli ktoś chciałby wziąć udział w tym wydarzeniu, a nie ma możliwości do 1 sierpnia pokonać któregoś z proponowanych dystansów, może się zarejestrować i przesłać swoje wyniki, które osiągnął po 10 czerwca br.Tak, jak wszystkich, tak i nas biegaczy zaskoczyły trudne czasy. - Cieszę się jednak, że organizatorzy szybko zaadaptowali się do nowych warunków i powstał „wirtualny” Rudzki Półmaraton Industrialny. Dzięki temu mogłem kontynuować tradycję startów w tym ciekawym biegu, jak również poczuć nić rywalizacji, bo jednak są wyniki, jest ranking. Przyznam tez, że dobrą pamiątką jest grawer na medalu. Nie doczytałem o tym w regulaminie, być może wtedy jeszcze bardziej postarałbym się o wynik – mówi Jarosław Piłat, który wystartował w „wirtualnej’ odsłonie półmaratonu.
Każdy z zawodników, który pokona wybrany dystans, po rejestracji za pomocą specjalnego formularza, musi przesyłać swój wynik wraz ze zdjęciem lub zrzutem ekranu pokazującym bieg z widocznym dystansem i czasem zarejestrowanym przez urządzenie rejestrujące (zegarek lub telefon z GPS).
Dla zawodników, którzy uzyskają najlepsze wyniki w poszczególnych biegach, przygotowane zostały puchary. Każdy z uczestników otrzyma natomiast pamiątkowy medal z, na którym oprócz uzyskanego czasu, wygrawerowany zostanie Szyb Mikołaj, czyli jeden z rudzkich zabytków przemysłowych.
Szczegółowy regulamin zawodów oraz inne informacje na temat biegu zamieszczone są na stronie internetowej: www.polmaratonrudzki.pl.Część zawodników otrzymała już medale. Niektórym wysyłamy je pocztą, a tym, którzy podczas rejestracji zadeklarowali, że odbiorą je osobiście, wręczamy w określonych terminach na stadionie lekkoatletycznym w Rudzie Śląskiej oraz na parkingu przed Stadionem Śląskim. Wyniki można sprawdzić na stronie półmaratonu – mówi August Jakubik
Warto przypomnieć, że Rudzki Półmaraton Industrialny odbywa się od 2015 r. zawsze na przełomie lipca i sierpnia. W ubiegłym roku na dystansie półmaratońskim wśród mężczyzn wygrał Marokańczyk Abderrahim Elasri, natomiast wśród kobiet Węgierka Zita Kacser. Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Daria Mendecka i Arkadiusz Połeć. We wszystkich dotychczasowych edycjach Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego w biegu głównym i biegach towarzyszących wzięło udział 4 500 uczestników. 1/3 z nich to mieszkańcy Rudy Śląskiej.