Powstaje nowa stacja pogotowia wraz z centrum szkoleniowym dla ratowników
Trwająca inwestycja o wartości blisko 12 mln zł zakłada powstanie nowoczesnej stacji pogotowia ratunkowego oraz ośrodka szkolenia.
"To właśnie z tego miejsca będą wyjeżdżały wszystkie zespoły ratownictwa medycznego do wezwań, do zdarzeń, które mogą mieć miejsce na terenie Rudy Śląskiej, ale też również na terenie Zabrza, Bytomia i ościennych miasta, które zaopatrujemy" – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Pach.
W ramach tej inwestycji przewidziano pełną modernizację budynku, który pełnił kiedyś funkcję poradni kopalnianej.
"Budynek będzie zabezpieczony w taki sposób, żeby był samowystarczalny" – dodał dyrektor, podkreślając zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła oraz agregat prądotwórczy.
Na parterze budynku znajdą się pomieszczenia dyżurek, pokój socjalny oraz świetlica, w której ratownicy mogą odpocząć, porozmawiać i nabrać sił przed kolejnymi wyjazdami. Komfort użytkowania zwiększy również winda, zapewniająca dostęp do wszystkich kondygnacji. Dodatkowo zaplanowano także przestrzeń dla części społecznej.
Natomiast na piętrze znajdzie się nowoczesne centrum szkoleniowe, które będzie odgrywać kluczową rolę w edukacji oraz podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Celem ośrodka jest nie tylko szkolenie ratowników medycznych, lecz także szeroko zakrojona edukacja skierowana do lekarzy, pielęgniarek, mieszkańców, seniorów oraz przedszkolaków, aby przybliżyć im specyfikę pracy pogotowia ratunkowego i zwiększyć świadomość w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
"W ciągu doby w budynku będzie pełnić służbę około 20 ratowników stacji pogotowia. Na piętrze wyżej, w ośrodku szkolenia, codziennie pracować będą cztery osoby, a liczba uczestników szkoleń wyniesie od 50 do nawet 70 osób, w zależności od prowadzonych bloków tematycznych. Przygotowano również odpowiednie zaplecze dla szkoleniowców z całego kraju" - podkreślił Pach.
Nowoczesne sale wykładowe, przestronne pomieszczenia do zajęć praktycznych oraz odpowiednio wyposażone zaplecze socjalne zapewnią wysoki standard nauczania i komfort pracy zarówno dla szkoleniowców, jak i uczestników kursów.
"Specjalnie wydzielona część stacji pogotowia zapewni, że działania ośrodka szkolenia nie będą kolidować z codzienną pracą zespołów ratownictwa medycznego" - zaznaczył dyrektor.
W kontekście działalności nowoczesnego centrum szkoleniowego nie sposób pominąć istotnego problemu, z jakim mierzą się zespoły ratownictwa medycznego – agresji ze strony pacjentów lub osób postronnych. Niestety, coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których ratownicy, przyjeżdżając na miejsce zdarzenia, spotykają się z przemocą słowną, a nawet fizyczną.
Aby przeciwdziałać tym zjawiskom oraz zwiększyć bezpieczeństwo zespołów ratowniczych, w nowo powstałym centrum szkoleniowym realizowane będą specjalistyczne szkolenia w celu ochrony życia i zdrowia ratowników w sytuacjach kryzysowych.
"My nie jedziemy się bić z pacjentem. Szkolimy się tylko i wyłącznie z technik obezwładnienia i ewakuacji z miejsca zagrożonego do miejsca bezpiecznego" – zaznaczył Pach. Program szkoleniowy obejmuje również scenariusze awaryjnego opuszczenia karetki w trakcie jazdy.
Jednym z priorytetów jest także wprowadzenie wsparcia psychologicznego dla ratowników medycznych, które ma na celu pomoc w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, jakich doświadczają w swojej codziennej pracy.
"W każdej sytuacji, kiedy jest taka konieczność, ratownik, który będzie potrzebował wsparcia, będzie mógł z niego skorzystać" – dodała posłanka Urszula Koszutska (KO).
Prace budowlane postępują w szybkim tempie – już teraz ukończono około 75 proc. budynku. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na 15 maja, natomiast całkowite zamknięcie inwestycji i sfinalizowanie dokumentacji przewidziano na 15 lipca.
Julia Szymańska (PAP)
jms/ mark/
