.
10 wrzesień 2020

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

fot. nadesłane
Kolejne dwa wrześniowe weekendy to czas ciekawych wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie rudzkiej edycji wydarzenia zaplanowano spacery po ciekawych miejscach, m.in. średniowiecznym gródku w Kochłowicach oraz webinar pt. „Obszar dzisiejszej Rudy Śląskiej w średniowieczu”. Udział w imprezach jest bezpłatny, ale organizatorzy zaznaczają, że w związku z pandemią niektóre punkty programu mogą ulec zmianie. Więcej na ten temat na stronie www.geniusloci.com.pl.
Koronawirus
śląskie
22191
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
W sobotę, 12 września, odbędzie się spacer pod hasłem „Wirek trzech religii”. Zbiórka zaplanowana jest pod kościołem św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku (ul. Nowary 16) o godz. 11.00. Stamtąd dr Przemysław Noparlik, historyk i członek stowarzyszenia Genius Loci, oprowadzi po Rudzie Śląskiej - Wirku. Społeczność tej dzielnicy aż do II wojny światowej współtworzyli katolicy, luteranie oraz wyznawcy judaizmu. Uczestnicy będą szukać śladów związanych z religijnością i wielokulturowością dawnej Antonienhütte.

Z kolei 18 września odbędzie się webinar pt. „Obszar dzisiejszej Rudy Śląskiej w średniowieczu”. Uczestnicy spotkania przeniosą się w czasy średniowiecza, aby odkryć, jak wówczas wyglądała przestrzeń obecnej Rudy Śląskiej. Wykład rozpocznie się o godz. 18.00 na stronie meet.google.com/zad-gkdo-iei

W sobotę 19 września chętni będą mogli udać się na spacer z przewodnikiem na średniowieczny gródek w Kochłowicach. Ten najstarszy zabytek w mieście kryje niezwykłe tajemnice, które stopniowo odkrywają archeolodzy i historycy. Gródek funkcjonował między XIV a XV wiekiem i jest położony niemal w samym środku miasta w malowniczym otoczeniu doliny Kochłówki. Zbiórka uczestników o godz. 16.00 na parkingu przy kościele p.w. św. Barbary (ul. Górnośląska 31w Bykowinie).

Na zakończenie EDD organizatorzy zapraszają na wydarzenie „Kochłowice – bieganie i zwiedzanie”.

Planujemy 5-kilometrowy bieg w spokojnym tempie po jednej z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej – zapowiada Magdalena Lapshin, współprowadząca. Trasa poprowadzi przez najciekawsze zabytki, a podczas krótkich przerw będzie można zobaczyć i usłyszeć, jak miejscowość zmieniała się na przestrzeni XX wieku. Zbiórka odbędzie się o godz. 17.00 przy boisku KS „Urania” (ul. Tunkla 12). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązkowa jest rejestracja na stronie kochlowice.org.

Warto dodać, że w ramach EDD będzie prowadzona sprzedaż najnowszej książki o historii parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach, której autorem jest dr Marcin Smierz, również członek Genius Loci. Książka jest już dostępna w sprzedaży internetowej,a 13 września będzie można kupić ją również stacjonarnie po każdej mszy we wspomnianym kościele.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Uczestniczą w nim wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem wydarzenia jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Koordynatorem polskich wydarzeń EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków. Cały program tegorocznej edycji EDD znajduje się na oficjalnym portalu https://edd.nid.pl/.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
22191
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2020-11-29 16:00
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany