19 listopad 2022

Stosujemy metody łagodzenia; nie chcemy wstrząsu w postaci bezrobocia

zdjęcie: Stosujemy metody łagodzenia; nie chcemy wstrząsu w postaci bezrobocia / fot. PAP
fot. PAP
Stosujemy metody łagodzenia, one z czasem będą prowadziły, wraz z procesami światowymi, do obniżania cen, ale nie chcemy tego wstrząsu, bezrobocia, tego społecznego nieszczęścia - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że jego ugrupowanie kieruje się empatią.
REKLAMA

Jak mówił podczas spotkania w Katowicach, chodzi po prostu o takie "poczucie współprzeżywania tego wszystkiego, co muszą przeżywać ludzie w gorszej sytuacji". "To jest bardzo dobre uczucie, bardzo pozytywne, łączące się ze słowem, które naprawdę w naszym kraju bardzo dużo znaczy, także tu na Śląsku. To jest słowo solidarność" - podkreślił Kaczyński.

"Nie chcemy tego wstrząsu, nie chcemy bezrobocia, nie chcemy tego społecznego nieszczęścia, bo to nie mieści się w tym, co jest bardzo istotnym elementem, moralną podstawą, głównym uczuciem, którym się kierujemy w naszej polityce, otóż empatią" - zaznaczył prezes PiS.

Jak mówił aspektami tej polityki jest m.in. pomoc dla niepełnosprawnych. "I wreszcie to, czym żyje dziś większość Polaków, polskich rodzin, to znaczy inflacja" - wskazał. Jak kontynuował z inflacją można bowiem walczyć na przykład poprzez radykalne obniżenie dochodów społeczeństwa i inflacja zaczyna spadać wobec braku popytu. "A byłaby to sytuacja, która nie byłaby dobra" - ocenił.

"Dlatego my stosujemy i te metody klasyczne (...) ale jednocześnie stosujemy takie metody, jak zamrażanie cen elektryczności i innych źródeł energii, mechanizmy łagodzące dla społeczeństwa, różne dopłaty i nie blokujemy wzrostu płac" - mówił Kaczyński. Przyznał, że "jest pewien niewielki spadek siły nabywczej, ale on głównie koncentruje się w sferze tych, którym rzeczywiście jest najtrudniej, to znaczy emerytów".

Jak zapewnił, w odniesieniu do tej ostatniej grupy "będziemy w nowym roku dawali duże podwyżki, a później będzie trzynastka i czternastka i z całą pewnością to też będzie jakoś rekompensowane". (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński, Marek Błoński

mja/ mab/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ruda Śląska
-1.1°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 16:30
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-16 18:30
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-16 20:00
miejsce
Ekipla, Ruda Śląska, ul. Pokoju 18
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-18 18:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany