reklama
kategoria: Polityka
7 marzec 2023

Metropolia będzie współpracowała z woj. śląskim ws. zdrowia, wody i transportu

zdjęcie: Metropolia będzie współpracowała z woj. śląskim ws. zdrowia, wody i transportu / pixabay/6134807
Porozumienie o współpracy ws. ochrony zdrowia, hurtowych dostaw wody i organizacji transportu publicznego podpisali we wtorek w Katowicach przedstawiciele samorządu woj. śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
REKLAMA

Obecni na uroczystości samorządowcy miast z GZM mówili o historycznym momencie – możliwości zacieśnienia współpracy z urzędem marszałkowskim w kluczowych dla nich obszarach, dotąd często trudnej ze względu na przełożenie działania partii politycznych na szczeblu regionalnym.

Porozumienie podpisali marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wicemarszałek Łukasz Czopik, a także przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak i wiceprzewodniczący Henryk Borczyk.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski nawiązał do przeprowadzonej przed ponad trzema miesiącami zmiany większości w Sejmiku Woj. Śląskiego, która – jak zaznaczył – przełożyła się na zbliżenie metropolii i samorządu regionalnego. Podkreślił, że niezależnie od podziału kompetencji między województwo i metropolię, te jednostki łączy szereg obszarów działalności.

"Myślę, że to jest dobry sygnał dla mieszkańców, że będziemy współpracowali w takich kwestiach, jak zdrowie - urząd marszałkowski jest organem założycielskim dla 44 podmiotów leczniczych, w tym 20 kluczowych szpitali w województwie; z drugiej strony miasta skupione w Metropolii są organem założycielskim dla wielu szpitali w terenie" – przypomniał Chełstowski.

"Drugi element to woda – województwo jest większościowym właścicielem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, największego producenta wody na Śląsku i w Polsce. Z drugiej strony miasta Metropolii są głównymi odbiorcami tej wody. Zawsze przy taryfie powstaje szereg dyskusji i napięć. Postanowiliśmy więc wspólnymi siłami zacząć o tych sprawach rozmawiać" – zasygnalizował.

"Trzeci element porozumienia to komunikacja. Zarząd Transportu Metropolitalnego, Koleje Śląskie, programy kolejowe Metropolii, nasz tabor i kierunki rozwoju - chcemy dotrzeć do momentu, kiedy taryfa będzie przez nas wspólnie ustalana, wspólnie będziemy tym zarządzać" – wskazał marszałek woj. śląskiego, przypominając, że w tym roku GZM dokłada do połączeń KŚ ponad 20 mln zł.

Zwrócił też uwagę na współpracę na rzecz zachowania przez samorządy wpływu na Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza portem lotniczym Katowice. "To sprawa arcyważna dla rozwoju województwa. Nie ma co ukrywać, że te rządowe macki chciałyby przejąć ten port katowicki w 100 proc., tak jak to się stało w Krakowie. To nie jest droga właściwa dla nas" – zastrzegł Chełstowski.

"Deklarujemy polityczną współpracę, aby to samorządy woj. śląskiego były głównym partnerem portu, nie tylko samorząd woj. śląskiego, ale również samorządy miast, gmin i samej metropolii, która też chce zabrać w sprawie głos. To cieszy, bo premia za jedność jest duża, a jak widać przy porcie, co chwilę pojawiają się czarne chmury" – zdiagnozował marszałek woj. śląskiego.

Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wspominał, jak dziesięć lat temu objął funkcję wicemarszałka woj. śląskiego z ramienia jednej z partii, ponieważ dotąd to partie decydowały o przyszłości regionu. Mówił, że z późniejszej perspektywy zarządzania GZM, utrudniało to rozmowy z samorządem województwa o wielu obszarach, jak zdrowie, Koleje Śląskie czy hurtowa dystrybucja wody.

"Bardzo się cieszę, że po tych 10 latach dotarliśmy do momentu, kiedy w woj. śląskim samorządowcy są w stanie pracować razem z zarządem województwa. Ta reprezentacja samorządu na poziomie województwa jest potrzebna, ponieważ my wszyscy pracujemy dla dobra naszych mieszkańców – to nasi mieszkańcy nas zatrudniają i nie powinniśmy się sprzeczać, słuchać polityk partyjnych, tylko jak najlepiej realizować interesy naszych mieszkańców" – uznał Karolczak.

O potrzebie tej współpracy mówił też wiceprzewodniczący zgromadzenia GZM - prezydent Tychów - Andrzej Dziuba. Jak zaznaczył, ma wyjątkową satysfakcję, formalizując współpracę, o jakiej marzył przez 23 lata, pełniąc funkcję prezydenta miasta. "Będziemy mogli wspólnie rozwiązywać kluczowe problemu dla Śląska, dla naszych mieszkańców, dla woj. śląskiego" – podkreślił, ponawiając sformułowany w ub. tygodniu apel o dołączenie do tej współpracy przez wojewodę śląskiego.

Wiceprzewodniczący zgromadzenia GZM, szef regionalnych struktur Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński akcentował, że dla samorządowców władza w woj. śląskim, w regionalnym sejmiku, "to nie działania na rzecz jakichś partii politycznych, tylko na rzecz naszych mieszkańców".

Chęciński nawiązał do ubiegłotygodniowej wypowiedzi prezydenta Katowic Marcina Krupy, że to pierwsza szansa od lat, gdy samorządowcy sprawują najważniejsze funkcje w urzędzie marszałkowskim. "Uważamy, że ten historyczny moment należy wykorzystać, bo chcemy, żeby on trwał również w następnych kadencjach, a żeby trwał – ludzie, mieszkańcy naszego województwa, muszą widzieć efekty. To porozumienie jest początkiem tych zmian, które zajdą" – wskazał prezydent Sosnowca.

W rozmowie z PAP przewodniczący Karolczak zasygnalizował, że powstały już zespoły robocze samorządowców z urzędów marszałkowskiego i metropolitalnego, które na gruncie wtorkowego porozumienia wypracują szczegółowe rozwiązania. Najszybciej można spodziewać się wdrożenia zmian w obszarze integracji taryfowej Kolei Śląskich i metropolitalnej komunikacji miejskiej.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ruda Śląska
7°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Śląski Teatr Impresaryjny im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 20:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany