Lato w Rudzie Śląskiej rozbrzmiewać będzie dźwiękami orkiestr dętych!
Orkiestry dęte są nieodłączną częścią śląskiej kultury. Powstawały przy zakładach górniczych i zrzeszały przede wszystkim górników. Z biegiem lat do zespołów dołączali muzycy z różnych instytucji kultury. Przez całe lato będziemy mogli podziwiać ich twórczość. Najstarszą rudzką orkiestrą dętą jest zespół wywodzący się z KWK „Bielszowice”, który powstał w 1919 roku. Orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks, który jest także puzonistą Filharmonii Zabrzańskiej i nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu.
Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców i gości do udziału w Koncertach Promenadowych. To wspaniała okazja, by spędzić letnie popołudnia na świeżym powietrzu, ciesząc się muzyką na żywo w wykonaniu rudzkich orkiestr dętych – mówi prezydent Michał Pierończyk. Orkiestry dęte to nieodłączna część naszej lokalnej kultury i tradycji, a ich występy zawsze dostarczają wielu pozytywnych emocji. Ruda Śląska, co zasługuje na uwagę, ma wciąż aż trzy prężnie działające orkiestry, pielęgnujące to cenne dziedzictwo.
Orkiestra Dęta „Pokój” powstała w 1922 roku. Założyła ją grupa osób pragnących poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm. Muzycy z własnych funduszy kompletowali instrumenty, umundurowanie oraz nuty. Od 1993 roku orkiestrę prowadzi Jacek Kampa. W 1968 roku, kiedy połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie „Wanda – Lech” i „Pokój” połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku, po połączeniu kopalni „Pokój” i „Walenty-Wawel” nastąpiło kolejne połączenie orkiestr w jeden zespół, który liczył ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni „Walenty-Wawel” dyrygował legendarny Augustyn Kozioł, którego imię nosi rudzki festiwal orkiestr dętych.Gra w orkiestrze to dla mnie coś więcej niż hobby. To pasja, która łączy ludzi o podobnych wartościach i pozwala nam kultywować niezwykłą tradycję. Każdy koncert to dla nas święto, a możliwość wystąpienia przed rudzką publicznością to zawsze ogromna radość – dodaje Zygmunt Kliks, kapelmistrz Orkiestry Dętej „Bielszowice”.
Swój repertuar podczas koncertów zaprezentuje również Orkiestra Dęta „Halemba”, która powstała w roku 1960. Funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.
Harmonogram Koncertów Promenadowych:
- 6 lipca (niedziela) – Godula, plac Niepodległości – Orkiestra Dęta „Halemba”
- 13 lipca (niedziela) – Bykowina, tężnia solankowa – Orkiestra Dęta „Halemba”
- 20 lipca (niedziela) – Nowy Bytom, Zielony Amfiteatr – Orkiestra Dęta „Bielszowice”
- 27 lipca (niedziela) – Halemba, skwer przy ul. Solidarności / Zamenhofa – Orkiestra Dęta „Bielszowice”
- 3 sierpnia (niedziela) – Orzegów, Rynek – Orkiestra Dęta „Bielszowice”
- 10 sierpnia (niedziela) – Kochłowice, Planty – Orkiestra Dęta „Halemba”
- 17 sierpnia (niedziela) – Wirek, Trakt Rudzki (rejon ul. Czajkowskiego / Ściegiennego) – Orkiestra Dęta „Pokój”
Początek koncertów o godz. 17:00.
Kulminacją muzycznego lata będzie XXIV Festiwal Orkiestr Dętych, który odbędzie się 24 sierpnia w Parku im. A. Kozioła w Rudzie. To wyjątkowe muzyczne święto będzie okazją do posłuchania nie tylko naszych orkiestr, ale również zaproszonych gości z zagranicy. Będzie to niezapomniany dzień pełen wspaniałych brzmień i kulturalnych doświadczeń.
Rudzkie orkiestry mogą pochwalić się nie tylko długą historią ale także faktem, że tak jak przez dziesiątki lat nadal łączą pokolenia i ludzi o tej samej, muzycznej pasji. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości, by spędzić letnie popołudnia przy muzyce na żywo i wesprzeć bogatą tradycję orkiestr dętych w Rudzie Śląskiej.Jesteśmy dumni z faktu, że od ponad dwudziestu lat udaje nam się podtrzymywać tradycję Festiwalu Orkiestr Dętych i gościć zespoły z zagranicy. To nie tylko promocja naszej lokalnej kultury, ale także okazja do wymiany doświadczeń i integracji – podkreśla Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta Ruda Śląska. Muzyka orkiestrowa ma w sobie coś magicznego, co potrafi porwać każdego, niezależnie od wieku czy preferencji muzycznych.