„Rudzianin” zawojował Ślesin
We wczorajszym finale, oprócz gwiazd polskiej estrady, wzięli udział przedstawiciele 10 miast, które Kapituła Konkursowa wytypowała do ostatecznej rywalizacji. - Przez wiele godzin mieliśmy ręce pełne roboty, bo odwiedzających miasteczko było bardzo dużo – mówi Dominika Rusin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Ludzie pytali jakie są atrakcyjne miejsca w Rudzie Śląskiej, jaki jest dojazd, a przede wszystkim jaka jest receptura chleba „Rudzianin”, którym częstowaliśmy podczas wydarzenia. Chleb z piekarni Jakubiec i smalec z zakładu Kuś okazały się znakomitą wizytówką Rudy Śląskiej – dodaje.
- Trzeba podkreślić, że realizacja filmu promującego Rudę Śląską, jego wielokrotna emisja na antenie telewizyjnej Jedynki, obecność na antenie Radia Zet, no i ta bezpośrednia promocja odbyły się bez nakładu środków finansowych z naszej strony – tłumaczy Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej w Rudzie Śląskiej. – Dzięki inicjatywie Radia Zet i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego mogliśmy uczestniczyć w ciekawej rywalizacji, bo projekty realizowane z funduszy unijnych przez inne miasta mogą stać się naszą inspiracją – podkreśla.
W specjalnie przygotowanych namiotach przedstawiciele miast opowiadali o tym, jak efektywnie wykorzystali unijne pieniądze i jak pozytywnie dotacje wpłynęły na poziom życia mieszkańców. W Ślesinie wyremontowano przystań jachtową, w Wałczu zagospodarowano wybrzeże jeziora Raduń, w Karkonoszach poprawiono infrastrukturę turystyczną miast pogranicza polsko-czeskiego, natomiast w Owidzu przeprowadzono rekonstrukcję średniowiecznego grodu. Inowrocław dzięki pozyskaniu środków unijnych posiada zrewitalizowaną starówkę oraz piękny park uzdrowiskowy zwany solankowym. Kostrzyn nad Odrą chwalił się podczas pikniku szkołą marzeń, a Jarocin przystosowaniem niezagospodarowanych budynków i terenów do potrzeb społeczno-kulturalnych. Nowe życie otrzymał również Kutnowski Dom Kultury i centrum Pałecznicy, które zostały zrewitalizowane w czasie trwającej jeszcze perspektywy finansowej.
Ruda Śląska również może się pochwalić wieloma projektami, na które pozyskano dofinansowanie z różnych programów unijnych. – Promujemy to, co przez ostatnie lata zostało w mieście zrealizowane, np. rudzki rynek czy trasę N-S, ale także przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej – podkreśla Grażyna Dziedzic. – To będzie szansa na pozyskanie kolejnych środków i zainwestowanie w dalszy rozwój Rudy Śląskiej – dodaje.