Ruda Śląska ma projekt odbetonowania i zazielenienia rynku
We wtorek rudzcy samorządowcy zaprezentowali założenia przebudowy placu Jana Pawła II na podstawie przygotowanej dokumentacji projektowej. Wynika ona z przygotowanej przed ponad rokiem koncepcji. Jak zasygnalizował prezydent miasta Michał Pierończyk, magistrat będzie szukał środków na szacowaną na ok. 8 mln zł inwestycję w źródłach zewnętrznych: unijnych i krajowych.
Obecny wygląd rudzkiego rynku jest efektem przebudowy z lat 2009–10. Władze miasta przyznają, że głównym problemem placu w centralnej dzielnicy Nowy Bytom jest „betonoza”. Brak cienia i duże nasłonecznienie sprawiają, że miejsce jest wyspą ciepła w przestrzeni miasta. Wadami są brak zieleni i ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych.
Rozwiązaniem ma być demontaż ponad 1,3 tys. m kw. nawierzchni rynku z płyt i kostek betonowych na rzecz powierzchni biologicznie czynnej i nawierzchni przepuszczalnej. Wydzielone mają zostać cztery strefy: zieleni, rekreacji i wypoczynku, gastronomiczna oraz umożliwiająca organizację imprez okolicznościowych.
Zlikwidowana zostanie nieczynna, centralnie usytuowana fontanna. Wprowadzone zostaną dwie główne osie widokowe i komunikacyjne; na kierunku wschód – zachód będą to równoległe pasy zielonych rabat, szpalerów drzew i przejść dla pieszych, natomiast z północy na południe zaplanowano główny ciąg pieszy od czynnej fontanny do wejścia do urzędu miasta.
W południowej części rynku, wzdłuż zielonej skarpy, zaprojektowano strefę gastronomiczną i rekreacyjną. Po obu stronach czynnej fontanny mają powstać pawilony gastronomiczne z ogródkami zewnętrznymi. Oba budynki będą częściowo przeszklone. W pawilonach mają być też publiczne toalety.
Równolegle do pawilonów ma przebiegać główny szpaler drzew, z siedziskami i trawnikami między nimi. W centralnej części rynku znajdować się ma plac z okresową retencją wody, gdzie latem mają działać kurtyny wodne.
Odnowiony zostanie basen czynnej fontanny i przyległe do niej schody terenowe. Dostęp do placu ułatwią dwie pochylnie prowadzące do strefy gastronomicznej od strony ul. Niedurnego i od strony kościoła św. Pawła. Ma też powstać zbiornik retencyjny wód opadowych z systemem nawadniania zieleni.
Koncepcja zagospodarowania placu Jana Pawła II, na podstawie której powstała dokumentacja projektowa, była przed rokiem konsultowana z mieszkańcami, a jej ostateczna wersja uwzględnia część ówczesnych sugestii. Są to m.in. elementy architektury nawiązującej do dziedzictwa miasta i jego śląskości, ozdobny napis – punkt pamiątkowych fotografii, miejsce do organizacji wystaw i galerii plenerowych, a także miejsce na bożonarodzeniową choinkę.
Obecny wygląd placu Jana Pawła II jest wynikiem jego przebudowy, która miała miejsce w latach 2009-10. To wtedy częściowo parkową przestrzeń zastąpiono w większości płytami i kostką betonową.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pad/