Magistrat zamyka kasy; płatności m.in. elektronicznie lub w automatach
Decyzja o zamknięciu kas w zapadła ze względu na malejące zainteresowanie i rosnące koszty. W 2018 r. magistrat obsłużył 111 248 transakcji, w tym 100 458 gotówkowych i 10 790 bezgotówkowych. W 2023 r. było to już 64 280 transakcji, w tym 35 359 gotówkowych i 28 921 bezgotówkowych.
„Same wynagrodzenia pracowników, którzy obsługują kasy, to rocznie około 241 tys. zł. Ta kwota nie zawiera innych kosztów funkcjonowania kas (…) Można powiedzieć, że to pieniądze, które zaoszczędzimy, a pracownicy zostaną oddelegowani do innych zadań, gdzie potrzebne jest wsparcie” – powiedziała PAP Piekorz-Hałczyńska.
Po zamknięciu kas podatki i lokalne opłaty będzie można regulować za pośrednictwem płatności elektronicznych, a także placówek bankowych czy poczty. Natomiast w budynku magistratu przy pl. Jana Pawła II uruchomione zostaną dodatkowe automaty, w których można dokonywać płatności gotówką lub kartą. Obecnie w Rudzie Śląskiej działają dwa takie urządzenia – przy pl. Jana Pawła II 6 i ul. Piotra Niedurnego 46.
Sekretarz Rudy Śląskiej Liliana Moskała-Zydra zapewniła, że mieszkańcy w początkowym okresie zmian będą mogli liczyć na wsparcie w obsłudze automatów. Dyżurujący pracownik będzie miał dodatkowo dostęp do systemów finansowych z możliwością sprawdzenia szczegółów zobowiązań.
Pomieszczenia, które zajmowały dotąd kasy, mają zostać wykorzystane na potrzeby wydziału komunikacji.(PAP)
pato/ drag/