Biegiem upamiętnią górników z Wujka
Wybiegamy sprzed budynku szkoły o godz. 8.05, następnie pobiegniemy w stronę cmentarza komunalnego w Halembie, gdzie zatrzymamy się pod tablicą upamiętniającą wszystkich halembian, którzy, jak głosi na niej napis, „zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy” – informuje Gabriela Depta, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 27.
Z SP nr 27 w Halembie wystartują uczniowie najstarszych klas razem z nauczycielami oraz dyrektorem. Pierwszym przystankiem na ich trasie będzie cmentarz komunalny w Halembie, z którego biegacze przejadą do Kochłowic, a później pobiegną do Katowic. W sumie pokonają oni dystans około 11 km, żeby na godz. 10.55 dotrzeć do miejsca zbiórki, w którym spotkają się z uczniami z innych szkół i wspólnie pobiegną ulicą Wincentego Pola pod Krzyż - Pomnik Poległych Górników, gdzie wezmą udział w uroczystym apelu.Wśród nazwisk zabitych znajduje się także nazwisko naszego patrona biegu, którym jak co roku jest Joachim Gnida. Warto wspomnieć, że był on mieszkańcem Rudy Śląskiej i jednym z poległych górników w „Wujku” – dodaje.
Warto dodać, że biegacze z SP 27 już w listopadzie wzięli udział w prelekcji historycznej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.
Hołd nieżyjącym górnikom postanowili oddać także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35 Specjalnej w Rudzie, których biegowa reprezentacja składająca się w uczniów i nauczycieli wyruszy spod Wieży Spadochronowej w Parku Kościuszki w Katowicach o godzinie 10.30, a następnie uda się na miejsce zbiórki, gdzie spotka się z pozostałymi uczestnikami biegu. W tegorocznej edycji biegu weźmie też udział społeczność ze Szkoły Podstawowej nr 15 Sportowej w Halembie, Zespołu Szkół nr 2 w Czarnym Lesie oraz Zespołu Szkół nr 5 w Nowym Bytomiu. Uczniowie z ZS nr 5 wystartują spod pomnika Tadeusza Kościuszki w Parku Kościuszki w Katowicach i udadzą się pod pomnik poległych górników przy KWK „Wujek”.Spotkaliśmy się z bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń z 16 grudnia 1981 r., świadkami historii - Antonim Gierlotką, a także z przewodniczącym strajku - Stanisławem Płatkiem. Ponadto uczniowie obejrzeli film dokumentalny zawierający wspomnienia górników - uczestników strajku, a także rodzin ofiar i ówczesnych pracowników służby zdrowia – mówi Gabriela Depta ze Szkoły Podstawowej nr 27.
Bieg Dziewięciu Górników ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VIII) oraz średnich województwa śląskiego. W biegu biorą udział reprezentacje składające się z 9 osób i każda wybiera jednego z dziewięciu górników jako patrona swojego biegu. 16 grudnia młodzież wraz z nauczycielami zakłada koszulki z wizerunkiem patrona i pokonuje wybraną trasę, by na jej zakończenie pod Pomnikiem-Krzyżem oddać hołd górnikom zamordowanym w 1981 roku podczas pacyfikacji katowickiej kopalni „Wujek”. Warto przypomnieć, że zaledwie kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, około 12.30 otworzono ogień do górników strajkujących w katowickiej kopalni „Wujek”. W wyniku użycia broni przez funkcjonariuszy ZOMO na terenie kopalni zginęło sześciu górników, a trzech kolejnych na skutek rozległych ran postrzałowych zmarło w szpitalu.