W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück

zdjęcie: W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück / Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 /CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en
Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 /CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.e n
Już po raz VIII młodzież z całego kraju zmierzy się z tematyką poezji i prozy obozowej. Rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück". Uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłaszać uczestnictwo do 28 lutego br. Właśnie ruszyły zapisy. Galę finałową zaplanowano na 6 kwietnia br. Odbędzie się ona w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
REKLAMA
Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. - To wyraz oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu – mówi Maria Lorens, pomysłodawca konkursu, córka byłej więźniarki KL Ravensbrück - Katarzyny Matei.

Cieszę się, że tegoroczna edycja będzie miała charakter stacjonarny i będziemy mogli spotkać się z finalistami na uroczystej Gali w Rudzie Śląskiej. W ubiegłym roku nie chcieliśmy rezygnować z pielęgnowania pamięci o byłych więźniarkach KL Ravensbrück, dlatego zdecydowaliśmy o przeniesieniu konkursu do sieci. Pomimo zmiany formuły w przesłuchaniach wzięło udział 285 osób z całej Polski – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, współorganizator konkursu. – Mam nadzieję, że ta edycja również przyciągnie tylu chętnych młodych ludzi do wzięcia udziału w konkursie i upamiętnienia losów byłych więźniarek - dodaje.

Zadaniem każdego z uczestników będzie wybór i przygotowanie recytacji dwóch utworów: jednego wiersza i jednego fragmentu prozy z podanego przez organizatorów spisu, który zawiera przede wszystkim wspomnienia więźniarek KL Ravensbrück. Z tych zbiorów pochodzi też hasło przewodnie konkursu: „Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera”. Autorką tych słów jest była „ravensbrüczanka” - Maria Rutkowska-Kurcyusz.

Zgłoszenia do konkursu na podstawie czytelnie wypełnionej karty zgłoszenia przyjmowane są przez właściwych terytorialnie koordynatorów konkursu do dnia 28 lutego br.

Półfinały konkursu odbywać się będą w dniach 14, 15, 16, 17 lub 18 marca. – Dokładny termin oraz miejsce poda właściwy terytorialnie koordynator konkursu/organizator półfinału. Komisje konkursowe w etapie półfinałowym wyłonią finalistów, którzy wezmą udział w Gali Finałowej i w spotkaniu w Katowicach – wyjaśnia Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Gala Finałowa konkursu odbędzie się 6 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. – Finalistów zaprosimy do Katowic już 5 kwietnia, by młodzież i ich opiekunowie mieli szansę bliżej się poznać. W czasie spotkania z Marią Lorens, pomysłodawczynią konkursu oraz córką więźniarki Ravensbrück, będzie okazja, by wejść w tematykę konkursu, posłuchać o historii tego wyjątkowego obozu koncentracyjnego i dowiedzieć się czegoś więcej o autorkach prozy i poezji lagrowej – zapowiada Ewelina Małachowska.

Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 22-25 kwietnia.

Podstawę do ogłoszenia konkursu stanowi uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück.

Organizatorów konkursu wspierają Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polski Związek b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Ponadto w realizację konkursu są zaangażowani Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej oraz Ośrodek dla Niepełnosprawnych im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej.

ORGANIZATORZY ELIMINACJI WOJEWÓDZKICH:

    • OIPN Białystok – Patrycja Leszczyńska: patrycja.leszczynska@ipn.gov.pl, tel. (85) 664 57 71
    • OIPN Gdańsk – Aleksandra Szwarc: aleksandra.szwarc@ipn.gov.pl,  tel. (58) 668 49 01
    • OIPN Katowice – Ewelina Małachowska: ewelina.malachowska@ipn.gov.pl, tel. (32) 207 07 14
    • OIPN Kraków – Roksana Szczypta-Szczęch: roksana.szczech@ipn.gov.pl, tel. (12) 211 70 23
    • OIPN Lublin – Katarzyna Syska: katarzyna.syska@ipn.gov.pl, tel. (81) 536 34 80
    • OIPN Łódź - Magdalena Zapolska-Downar: magdalena.zapolska-downar@ipn.gov.pl, tel. (42) 201 46 64
    • OIPN Poznań – Izabella Kopczyńska: izabella.kopczynska@ipn.gov.pl, tel. 61 835 69 54
    • OIPN Rzeszów – Katarzyna Hudzicka-Chochorowska: katarzyna.hudzicka-chochorowska@ipn.gov.pl, tel. (17) 860 06 060
    • OIPN Szczecin – dr Sebastian Kaniewski: sebastian.kaniewski@ipn.gov.pl, tel. (91) 312 94 33
    • OIPN Warszawa – Edyta Gula: edyta.gula@ipn.gov.pl, tel. (22) 860 70 47
    • OIPN Wrocław – Marek Gadowicz: marek.gadowicz@ipn.gov.pl, tel. (71) 326 97 39
    • Delegatura w Bydgoszczy – Joanna Krzemień-Wiejak: joanna.krzemien@ipn.gov.pl, tel. (52) 321 55 27
    • Delegatura w Kielcach – Edyta Krężołek: edyta.krezolek@ipn.gov.pl, tel. 696 826 381 wew. 101
    • Delegatura w Olsztynie – Wioleta Wróbel: wioleta.wrobel@ipn.gov.pl, tel. (89) 521 48 08

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie:
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/katowice/konkursy-i-projekty/ogolnopolski-konkurs-re
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ruda Śląska
9.1°C
wschód słońca: 06:44
zachód słońca: 18:23
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2022-10-01 17:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 16:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 18:30
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-09 17:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany