.
21 czerwiec 2020

Gita Story do zobaczenia on-line

fot. nadesłane
Śląska komedia muzyczna „Gita Story” powraca! Już 26, 27 i 28 czerwca tą zabawną opowieść o Górnym Śląsku będzie można zobaczyć w Internecie. Premiera spektaklu odbyła się z okazji ubiegłorocznych obchodów 60-lecia Rudy Śląskiej. Przedstawienie było hitem frekwencyjnym i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Na scenę Miejskiego Centrum Kultury komedia ma znów powrócić po wakacjach.
Koronawirus
śląskie
22619
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Epidemia koronawirusa sprawiła, że kolejne prezentacje tego popularnego spektaklu musiały zostać odwołane. Jednak postanowiliśmy przygotować niespodziankę dla miłośników tej opowieści oraz dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji jej poznać. Dlatego już niedługo  będzie można obejrzeć ją w Internecie - podkreśla Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. - Ale Gita wraz ojcem, kandydatami na „szaca” i „kamratkami” na pewno powróci na naszą scenę już po wakacjach – dodaje.

„Gita Story – śląska komedia muzyczna” to produkcja teatralna rudzkiego MCK-u, która powstała w ubiegłym roku z okazji 60-tych urodzin miasta. Akcja sztuki, której autorem jest popularny aktor i reżyser Zbigniew Stryj, rozgrywa się w Rudzie Śląskiej.

To opowieść blisko człowieka, jest o miłości, przyjaźni, mądrości, o pewnych animozjach i kłopotach. Przy tym opowieść bardzo muzyczna, podczas której można posłuchać muzyki Grzegorza Spyry oraz Bogdana Kisiela – mówi Zbigniew Stryj. - Celowo umiejscowiłem akcję tej sztuki na przełomie lat 50. i 60. Po pierwsze, żeby oddać hołd czasowi, który już minął. A po drugie, żeby się przyjrzeć specyfice tamtego okresu. Tamte wartości, pewne drogowskazy, którymi kierowali się ludzie, zakorzeniły się w tamtym czasie tak mocno, że trzeba je przypomnieć – dodaje

Co ważne, w spektaklu nie brakuje śpiewu po śląsku, a aktorzy cały czas porozumiewają się gwarą.

Z jednej strony dlatego, że Ruda Śląska jest jednym z nielicznych miast, w którym można jeszcze usłyszeć prawdziwą śląską gwarę, a po drugie, bo moim pierwszym językiem była gwara, która towarzyszyła mi od najmłodszych lat. To, kim jestem i jakim jestem człowiekiem, zawdzięczam moim rodzicom i dziadkom, którzy mówili pięknym śląskim i potrafili wyrazić nim cały świat – podkreśla reżyser spektaklu.

Do tej pory zagranych zostało dziesięć przedstawień (w tym także gościnnie na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury) i wszystkie zgromadziły pełną widownię.

Bilety na internetowe przedstawienie w cenie 10 zł można kupić on-line na stronie www.mckrudasl.pl. Więcej szczegółów na temat spektaklu znajduje się na stronie https://www.mckrudasl.pl/index.php/1260-gita-story-premiera-on-line.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
22619
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie