Śląski Kopciuszek
Czwartkowy wieczór będzie okazją do spotkania z autorką powieści historycznych. Dwie z nich opowiadają o losach rudzkiego Kopciuszka – Joanny Gryzik, której Karol Godula zapisał swój majątek. – Choćbym jeszcze przeczytała albo napisała nie wiem ile książek, ta postać nigdy mnie nie opuści - pozostanie we mnie na zawsze – mówi autorka dwóch tomów o Joannie Gryzik.
Gabriela Anna Kańtor urodziła się i żyje na Śląsku. Jest autorką książek, m.in. „Koronki z płatków śniegu” czy opowieści o dwóch niezwykłych kobietach - księżnej Daisy („Ławeczka księżnej Daisy”) i hrabinie Joannie Schaffgotsch (dylogia „Śląski Kopciuszek” i „Pani na Kopicach”). Pisarka z wykształcenia jest pedagogiem i terapeutą psychologicznym.Śląski Kopciuszek” to tytuł, który przywodzi na myśl bajkę, ale ta historia wydarzyła się naprawdę. Jak na bajkę o sierotce przystało, zakończyłam ją ślubem i nadzieją, że „żyli długo i szczęśliwie”. Czy tak się rzeczywiście stało, odpowie druga część – „Pani na Kopicach” – zdradza autorka książek.
Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej przy ul. Kubiny, która jest obiektem na Szlaku Zabytków Techniki.
Osiedle robotnicze Ficinus wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W tym roku do SZT dołączył kolejny obiekt z Rudy Śląskiej – Stacja Biblioteka.W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Ficinus organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. Są one też okazją do zwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie oraz obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni” – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.