Śląski Kopciuszek

zdjęcie: Śląski Kopciuszek / fot. nadesłane
fot. nadesłane
25 maja br. gościem spotkania z cyklu „Twórczy czwartek na Ficinusie” będzie Gabriela Anna Kańtor, która opowie o swojej twórczości. Jej zamiłowanie do śląskości przelane na papier zaowocowało kilkoma powieściami, wśród których znalazła się historia rudzkiego Kopciuszka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w siedzibie Biblioteki Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej - Wirku.
REKLAMA

Czwartkowy wieczór będzie okazją do spotkania z autorką powieści historycznych. Dwie z nich opowiadają o losach rudzkiego Kopciuszka – Joanny Gryzik, której Karol Godula zapisał swój majątek. – Choćbym jeszcze przeczytała albo napisała nie wiem ile książek, ta postać nigdy mnie nie opuści - pozostanie we mnie na zawsze – mówi autorka dwóch tomów o Joannie Gryzik.

Śląski Kopciuszek” to tytuł, który przywodzi na myśl bajkę, ale ta historia wydarzyła się naprawdę. Jak na bajkę o sierotce przystało, zakończyłam ją ślubem i nadzieją, że „żyli długo i szczęśliwie”. Czy tak się rzeczywiście stało, odpowie druga część – „Pani na Kopicach” – zdradza autorka książek.

Gabriela Anna Kańtor urodziła się i żyje na Śląsku. Jest autorką książek, m.in. „Koronki z płatków śniegu” czy opowieści o dwóch niezwykłych kobietach - księżnej Daisy („Ławeczka księżnej Daisy”) i hrabinie Joannie Schaffgotsch (dylogia „Śląski Kopciuszek” i „Pani na Kopicach”). Pisarka z wykształcenia jest pedagogiem i terapeutą psychologicznym.

Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej przy ul. Kubiny, która jest obiektem na Szlaku Zabytków Techniki.

W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Ficinus organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. Są one też okazją do zwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie oraz obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni” – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Osiedle robotnicze Ficinus wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W tym roku do SZT dołączył kolejny obiekt z Rudy Śląskiej – Stacja Biblioteka.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ruda Śląska
21.7°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:49
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2023-09-30 16:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-09-30 19:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-14 17:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-09 19:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany