8 kwiecień 2022

Fenomen Aurory Borealis

zdjęcie: Fenomen Aurory Borealis / fot. By Pavel.shyshkouski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69480644
fot. By Pavel.shyshkouski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69480644
We wtorek 12 kwietnia o godz. 17:00 gośćmi Biblioteki Ficinus będą pasjonaci dzikiej natury, eksperci od polowania na zorzę polarną, autorzy książki „Norwegia oczami łowców zórz”. Katarzyna Ogińska-Siedlak i Robert Musioł od kilku lat mieszkają na północy Norwegii, gdzie pracują jako przewodnicy, fotografują i prowadzą wspólnie firmę. Wieczór na Ficinusie będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z fenomenem Aurory Borealis, czyli zorzy polarnej oraz z życiem w północnej Norwegii.
REKLAMA

W tej książce podpowiadamy, jak z sukcesem zakończyć nocne polowania na zorzę polarną i jak w pełni doświadczyć tego niezwykłego zjawiska. Przybliżamy także historie rdzennych mieszkańców Północy, których rytm życia wyznacza natura oraz hodowla reniferów – mówią autorzy.

Z książki dowiemy się również, dlaczego wiosną na Lofotach unosi się specyficzny zapach suszonego dorsza i czy norweski łosoś jest nafaszerowany antybiotykami, z jakiego powodu na Svalbard nie wolno przywieźć kota i czy rzeczywiście w trakcie nocy polarnej zapadają egipskie ciemności.

Opowieść o swoich przeżyciach i doświadczeniach goście zilustrują bogatą prezentacją ze zdjęciami zjawisk występujących w północnej Norwegii.

W naszym odczuciu to jedno z najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi, a zjawiska, które tam występują, zapierają dech w piersiach i śnią się po nocach nawet tym, którzy niejedno już widzieli – opowiadają.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek /12 kwietnia/ o godz. 17:00 w bibliotece zlokalizowanej na zabytkowym osiedlu robotniczym przy ul. Pawła Kubiny 24 w dzielnicy Wirek.

Budynek Biblioteki Ficinus został oddany do użytkowania w lutym 2020 r., po zakończonej rewitalizacji obiektu. Mieści się tam salka animacyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, przeznaczona na spotkania, prelekcje czy wystawy. Co ważne, funkcjonuje tam punkt informacji o Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz stała wystawa muzealna pt. „W dawnej śląskiej kuchni”. Wystrój wnętrza nawiązuje do historii miejsca. Przypomnijmy, że kolonia robotnicza Ficinus znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ruda Śląska
-1.1°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 16:30
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-16 18:30
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-16 20:00
miejsce
Ekipla, Ruda Śląska, ul. Pokoju 18
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-18 18:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany