Ulica Stara z nowym oświetleniem

zdjęcie: Ulica Stara z nowym oświetleniem / pixabay/151309
Wkrótce rozpocznie się budowa oświetlenia drogowego przy ul. Starej, łączącej dzielnice Godula i Chebzie. Właśnie został wybrany wykonawca tej inwestycji.
REKLAMA

Od dłuższego czasu mieszkańcy informowali o problemie braku oświetlenia na tej ulicy, co zagrażało przede wszystkim bezpieczeństwu pieszych, ale także kierowców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Dlatego wkrótce na ul. Starej pojawią się nowoczesne i energooszczędne latarnie, dzięki którym będzie bezpieczniej - dodaje. Koszt przedsięwzięcia to ponad 735 tys. zł.

Warto wspomnieć, że ul. Stara jest bardzo uczęszczana nie tylko przez samochody, ale także przez pieszych, którzy chcą dostać się do węzła komunikacyjnego w Chebziu i pobliskich zakładów pracy, a także uczniów Szkoły Podstawowej nr 40. - Do tej pory ulica ta była oświetlona tylko na odcinku od ul. Joanny do budynku nr 10 przy ul. Starej. Jednak dotychczasowe oświetlenie nie spełnia określonej normy w zakresie parametrów oświetleniowych, a na pozostałym odcinku nie ma go w ogóle – dodaje prezydent Michał Pierończyk.

Budowa oświetlenia drogowego przy ulicy Starej od ulicy Pawła do ulicy Joanny wraz z oświetleniem przejść dla pieszych będzie polegała m.in. na: montażu aluminiowych słupów oświetleniowych, wysięgników aluminiowych, opraw oświetleniowych wraz z osprzętem elektrycznym, a także na ułożeniu kabla zasilającego oświetlenie drogowe.

Ostatecznie na odcinku drogi o długości ponad 1 km zostanie ustawionych 41 słupów z oprawami oświetleniowymi typu led, a 6 z nich będzie oświetlało 3 przejścia dla pieszych zlokalizowane na ul. Starej.

Zakończenie inwestycji zaplanowane zostało w grudniu br. Warto dodać, że oświetlenie ul. Starej będzie zasilane z sieci oświetleniowych zlokalizowanych przy ul. Pawła oraz ul. Joanny w ramach istniejących mocy przyłączeniowych.

Przypomnijmy, od 2019 do 2021 roku realizowany był czwarty etap projektu „Modernizacja oświetlenia ulicznego i miejsc publicznych w Rudzie Śląskiej”, w ramach którego zainstalowano 3884 oprawy LED i 753 słupy aluminiowe. Prace dotyczyły 185 ulic w różnych dzielnicach miasta. Inwestycja kosztowała ponad 9,3 mln zł, z czego ponad 6,3 mln pochodziło ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wsparcie przyznała także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która na ten cel przeznaczyła ponad 1,2 mln w ramach programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w 2020 roku. Poprzednie etapy programu zostały zrealizowane w latach 2016 -2019, a ich łączna wartość to ponad 3,6 mln zł. Na każdy z tych etapów miasto również pozyskało unijne dofinansowanie w kwocie prawie 1,6 mln zł. W sumie zamontowano 444 oprawy LED i 269 słupów aluminiowych. Oszczędność zużycia energii elektrycznej osiągnięta łącznie dzięki wszystkim etapom projektu to prawie 1,6 tys. MWh rocznie. Z kolei w 2022 r. oprócz budowy oświetlenia na ul. Starej, nowe oświetlenie powstaje także w ramach realizowanych inwestycji drogowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ruda Śląska
-1.1°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 16:30
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-16 18:30
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-16 20:00
miejsce
Ekipla, Ruda Śląska, ul. Pokoju 18
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-18 18:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany