Wiosenne spotkania z mieszkańcami rozpoczęte
Wczorajsze spotkanie zdominowały tematy dotyczące komunikacji miejskiej, zarówno autobusowej, jak i tramwajowej, stanu dróg i chodników, a także porządku i bezpieczeństwa mieszkańców. - Do KZK GOP wpłacamy rocznie 19 mln składek, ale niestety organizacja ruchu w Rudzie Śląskiej, a także stan taboru, czy przystanków pozostawia wiele do życzenia - mówi Grażyna Dziedzic. Mieszkańcy zwracali uwagę np. na brak wiat i ławek. - Wczoraj wracałem z nocnej zmiany i w strugach deszczu czekałem ponad pół godziny na przystanku bez żadnego zadaszenia - skarżył się jeden z mieszkańców. - Na Chebziu pętli, przy ul. Pawła osobno funkcjonują, tuż obok siebie, przystanek autobusowy i tramwajowy. Byłoby logicznie połączyć je w jeden - proponował. Mieszkańcy dopytywali się o możliwość remontu jezdni i chodników, m.in. przy ul. Modrzejewskiej i Doroszewskiego. Prezydent miasta przypomniała o inwestycjach wykonanych w dzielnicach w ubiegłym roku. - Przeprowadzono remont nawierzchni jezdni ulic: Starej, Bytomskiej na odcinku od wiaduktu do granicy miasta i Grunwaldzkiej w rejonie skrzyżowania z ul. Kard. Hlonda - wyliczała prezydent Dziedzic. - Poza tym wykonano remont chodnika przy ul. Imieli i Kolbego oraz wprowadzono elementy uspokojenia ruchu na ul. K. Goduli, na odcinku od ul. Jesionowej do granicy miasta.
W tym roku wykonano już remont chodnika przy ul. Bytomskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Stromą, a na ukończeniu jest remont nawierzchni ul. Starej. Oprócz tego zostanie przeprowadzony również remont nawierzchni jezdni i parkingu przy ul. Solskiego, a także ul. K. Goduli na odcinku od ul. Pawła do ul. Przedszkolnej. Przewidziano również wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy części ul. Doroszewskiego oraz remont nawierzchni ul. Bytomskiej na odcinku od ul. Kard. Hlonda do wjazdu do oczyszczalni. - Oczywiście będą również wykonywane naprawy cząstkowe wynikające z bieżących potrzeb. Na tego rodzaju remonty w Goduli i Orzegowie zarezerwowaliśmy w tegorocznym budżecie 840 tys. złotych - informowała prezydent miasta. Tylko w 2014 roku na inwestycje drogowe w Rudzie Śląskiej zarezerwowano w miejskim budżecie blisko 36,5 mln złotych, a na remonty dróg wojewódzkich, powiatowych, gminnych oraz wewnętrznych blisko 10 mln złotych.
Prezydent Grażyna Dziedzic informowała również o innych inwestycjach, które planowane są na ten rok w dwóch dzielnicach. Zaplanowano rozpoczęcie 2-letniej inwestycji termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych nr 4, która będzie kosztować prawie 2,5 mln złotych. - Realizujemy opracowywanie dokumentacji na budowę placu zabaw na osiedlu Paryż przy ul. Jesionowej, który został zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego, a którego koszt skalkulowano na 623 tys. złotych - mówiła Grażyna Dziedzic. Kontynuowana jest również rewitalizacja ośrodka sportowo-rekreacyjnego z zadaszeniem nad boiskiem-lodowiskiem, której oddanie planowane jest na koniec kwietnia br. Koszt tej realizacji to 4,9 mln złotych. - Realizując postulaty zgłaszane przez mieszkańców zostanie również zainstalowana kamera obrotowa w rejonie budynku przy ul. Kard. Hlonda przy wylocie ul. Grunwaldzkiej oraz kamera obrotowa na osiedlu Paryż przy ul. Jesionowej - informowała prezydent. - Zapraszam państwa do śledzenia najbliższej sesji Rady Miasta, na której zostanie przedstawiony projekt inwestycji, która zyskała roboczą nazwę "Burloch Arena" - zachęcała Grażyna Dziedzic. - To bardzo ważna inwestycja, która z pewnością będzie służyć mieszkańcom całego miasta.
Niepokój mieszkańców Goduli wzbudziły informacje o likwidacji fontanny. - Nikt fontanny nie chce zlikwidować, natomiast żeby mogła w pełni spełniać swoje funkcje konieczny jest jej generalny remont - tłumaczył Romuald Pasternok z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Trzeba wymienić całą instalację natryskową, wodociągową i kanalizacyjną oraz wykonać przyłącze i pozostały remont. Proszę pamiętać, że koszt bieżącego utrzymania takiego obiektu to kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Są to poważne nakłady finansowe, które wcześniej należy rezerwować w budżecie miasta - podkreślał.
Podczas spotkania wskazano również miejsca, gdzie konieczne jest wzmożenie liczby patroli Straży Miejskiej i Policji. - Młodzież pije alkohol przy ogródkach działkowych położonych przy ul. Tylnej, gdzie w nocy dochodzi do aktów wandalizmu - zgłaszał jeden z działkowiczów. - Trzeba też zwrócić uwagę na obelisk upamiętniający miejsce stracenia A. Tiałowskiego i I. Nowaka. Tam również zbierają się osoby odurzone różnymi środkami, które stanowią zagrożenie dla mieszkańców - postulowali mieszkańcy.
Sporo miejsca podczas spotkania zajęła kwestia Centrum inicjatyw Społecznych. - Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców na otwarcie CIS-u 29 marca o godzinie 17.00 - mówiła prezydent Dziedzic.