24 listopad 2022

Uczniowie w Szczecinie morsowali w basenie rozstawionym na boisku szkolnym

zdjęcie: Uczniowie w Szczecinie morsowali w basenie rozstawionym na boisku szkolnym / fot. PAP
fot. PAP
Na boisku Szkoły Podstawowej nr 8 im. Młodych Europejczyków w Szczecinie ustawiono ogrodowy basen napełniony wodą i lodem. Chętni uczniowie, za zgodą rodziców, mogli spróbować swoich sił i w ten sposób uczcić przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Morsa.
REKLAMA

"Inicjatywa polega na rozpropagowaniu, przybliżeniu dzieciom morsowania, jako formy budowania odporności organizmu, która nie wymaga żadnych środków finansowych, farmakologii, po prostu siłami natury i własnego ciała" – przekazał w czwartek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie Krzysztof Ponikowski.

Od trzech sezonów w Szkole Podstawowej nr 8 działa Szkolny Klub Morsów. Jak poinformował dyrektor "najmłodsze dzieci jakie zaczynały to były dzieci z zerówki". Regularnie, co niedzielę, szkolne morsy spotykają się na miejskim kąpielisku.

"Te młodsze łatwiej nauczyć, bo dla nich to jest jakaś forma zabawy. Starsze, już trochę inaczej spędzają czas wolny" – podkreśla Ponikowski.

Jak dodaje zalet z morsowania w młodym wieku jest wiele, to m.in. "mniejsza ilość infekcji, mniejsza liczba dni wolnych w szkole, poprawa samopoczucia i takie dowartościowanie, bo te dzieci wiedzą, że robią coś szczególnego, bo ich rówieśnicy nie wejdą do wody o temp. 3 st. C w temp. powietrza minus 5".

Zorganizowany w czwartek happening był sposobem na uczczenie Międzynarodowego Dnia Morsa. Na boisku Szkoły Podstawowej nr 8 ustawiono ogrodowy basen. Wypełniło go 4,5 tys. litrów wody, a jej temperatura wyniosła 7 stopni C.

W szkolnym morsowaniu udział wzięło około pięćdziesięcioro uczniów. Wszyscy uczestnicy w nagrodę otrzymali gorąca czekoladę, a Ci którzy wytrzymali minimum minutę również możliwość jednorazowego zwolnienia z ustnej odpowiedzi lub kartkówki na dowolnym przedmiocie.

"Wytrzymałem minutę. Zrobiłem to, żeby dostać gorąca czekoladę i +niepytajkę+. Nie wiem jeszcze kiedy ją wykorzystam, ale pewnie będzie to na języku angielskim. Było warto" – powiedział jeden z uczniów.

Nagroda dla morsów ważna jest do końca roku szkolnego.(PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ruda Śląska
-1.1°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 16:30
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-16 18:30
miejsce
MCK im. Henryka Bisty, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-16 20:00
miejsce
Ekipla, Ruda Śląska, ul. Pokoju 18
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-18 18:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany