16 wrzesień 2022

W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego mogą spaść o 10 -20 gr/l

zdjęcie: W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego mogą spaść o 10 -20 gr/l / fot. PAP
fot. PAP
W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego mogą spaść o 10 -20 gr/l. Ceny paliw na stacjach nie wracają do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, jednak sytuacja się nie pogarsza - ocenili analitycy Reflex.
REKLAMA

"W piątek, w pierwszym dniu bez promocji, na stacjach PKN Orlen odnotowaliśmy obniżki cen benzyny i oleju napędowego o około 20 gr na litrze" - poinformował Reflex. "W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego mogą spaść o około 10 -20 groszy na litrze" - prognozują analitycy.

"Za nami kolejny tydzień obniżek cen paliw na rynku hurtowym, tym razem w większym stopniu obniżki dotyczą oleju napędowego. Spadają także, po raz kolejny z rzędu, ceny paliw na stacjach i mimo że nie wracają do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, to sytuacja się nie pogarsza" - ocenili.

Według danych Reflex, o ile ceny benzyny Pb95 i autogazu są o 10 proc. wyższe niż przed rokiem, to diesel wciąż jest droższy o 33 proc. Aktualnie kształtują się na poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 – 6,36 zł/l (-17 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,25 zł/l (-20 gr/l), oleju napędowego 7,36 zł/l (-20 gr/l), autogazu 3,10 zł/l (-5 gr/l)- wyliczono.

Analitycy Reflex wskazali, że w piątek rano ropa Brent kosztowała około 91 dol. za baryłkę i była niecałe 2 dol. za baryłkę tańsza niż przed tygodniem.

Przypomniano w komentarzu, że Międzynarodowa Agencja Energii zgodnie z najnowszymi prognozami spodziewa się wzrostu światowego popytu na ropę naftową w tym roku o 2 mln baryłek dziennie, w przyszłym 2,1 mln baryłek dziennie.

"W sierpniu eksport rosyjskiej ropy naftowej i paliw kształtował się na średnim poziomie 7,6 mln baryłek dziennie i był zaledwie 0,39 mln baryłek dziennie (5 proc.) niższy w porównaniu z okresem sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Eksport ropy naftowej do UE i Wielkiej Brytanii zmniejszył się od początku roku o 0,88 mln baryłek dziennie do 1,7 mln baryłek dziennie" - zaznaczyli analitycy Reflex.

Zwrócili uwagę, że "import diesla do UE nadal utrzymuje się na wysokim poziomie 0,6 mln baryłek dziennie. Biorąc pod uwagę wchodzące w życie w grudniu tego roku i lutym 2023 embargo na rosyjską ropę naftową i produkty naftowe, Rosja będzie musiała znaleźć nowe rynki dla około 1,4 mln baryłek dziennie ropy naftowej i 1 mln baryłek dziennie produktów naftowych" - stwierdzili analitycy.

Ich zdaniem chiński rząd najprawdopodobniej zezwoli w IV kwartale tego roku na eksport 1,5 mln ton (12 mln baryłek) produktów naftowych (olejów, benzyn i paliwa lotniczego).

"Wolumen 1,5 mln ton jest niewielki, ale na rynku nie brakuje spekulacji, że może być on znacznie wyższy. Oleje napędowe i opałowe z Chin i Indii mogą w 2023 roku stanowić istotną alternatywę dla objętego (od 5 lutego 2023 roku) embargiem UE produktu rosyjskiego. Z drugiej strony decyzja Chin może być wyrazem słabnącej konsumpcji na rynku wewnętrznym" - ocenili analitycy BM Reflex. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ruda Śląska
0.8°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2022-12-11 18:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-16 17:30
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-16 20:30
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-17 16:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany