16 wrzesień 2022

PGE przyspieszy prace dotyczące jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii

zdjęcie: PGE przyspieszy prace dotyczące jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii / fot. PAP
fot. PAP
Jeszcze w tym roku zostanie uruchomione postępowanie na projekt i dostawę bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, jednego z największych w Europie - poinformowała w piątek PGE.
REKLAMA

"PGE Polska Grupa Energetyczna przyspieszyła przygotowania do uruchomienia postępowania zakupowego na zaprojektowanie i dostawę Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh oraz budowę przyłącza do sieci 400 kV. Jest to kolejny etap realizacji projektu budowy jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii" - poinformowała spółka w komunikacie.

"Postępowanie na zaprojektowanie i dostawę Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec oraz budowę przyłącza do sieci 400 kV zostanie uruchomione jeszcze w tym roku" - zaznaczono.

PGE wyjaśniła, że przyspieszenie prac nad budową magazynu energii w Żarnowcu to odpowiedź PGE na wzrost cen energii elektrycznej oraz zmiany na rynkach węgla i gazu. "Otwarte postępowanie zakupowe pozwoli uzyskać PGE najlepsze na rynku warunki dostawy magazynu energii, a jego uruchomienie przyczyni się do ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej, dzięki magazynowaniu nadwyżek energii z OZE, kiedy jest ona tania, i oddawanie ich do sieci w godzinach, w których rośnie na nią zapotrzebowanie, a tym samym i cena" - wskazała spółka.

"Dzięki możliwości szybkiej reakcji na zachodzące w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym zmiany, bateryjny magazyn energii zwiększy także możliwości stabilizacji systemu oraz rozwoju źródeł OZE" - podkreśliła PGE.

Dodała, że magazyn przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jak również zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw paliw.

Spółka zwróciła uwagę, że projekt budowy wielkoskalowego Bateryjnego Magazynu Energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh jest jednym z największych tego typu projektów na skalę europejską.

"W pierwszym kwartale 2022 roku magazyn został wpisany do rejestru Rynku Mocy, a prowadzone już wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej. Natomiast, w czerwcu 2022 roku projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w lipcu PGE uzyskała promesę koncesji na magazynowanie energii" - przypomniała PGE. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ruda Śląska
1.1°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2022-12-11 18:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-16 17:30
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-16 20:30
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-17 16:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany