10 wrzesień 2020

Posłowie Lewicy z interwencją u śląskiej kurator oświaty

O to jak szkoły w woj. śląskim zostały przygotowane do nowego roku szkolnego w warunkach epidemii zapytali w czwartek śląską kurator oświaty Urszulę Bauer posłowie Lewicy: Wanda Nowicka, Maciej Konieczny i Maciej Kopiec.
Koronawirus
śląskie
22619
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Posłowie odwiedzili Kuratorium Oświaty w Katowicach w ramach interwencji poselskiej, w ubiegłym tygodniu posłanka Nowicka skierowała też do kurator list w tej sprawie. Wizytę poprzedzili konferencją prasową przed budynkiem kuratorium. "Jesteśmy w Kuratorium Oświaty w Katowicach, ponieważ uważamy, że jest potrzeba w ramach interwencji poselskiej dowiedzieć się, jak kuratorium, a przez to cały rząd, jest przygotowany do kryzysu pandemicznego, w którym obecnie jesteśmy" – oświadczyła posłanka Nowicka.

"Mamy obecnie chaos w oświacie, którym rządzi dezinformacja, dezorientacja i dezorganizacja, czego najlepszym symbolem pierwszy dzień roku szkolnego. To, co się działo - kolejki dzieci do szkół - pokazały, że rząd nie poradził sobie z tym problemem, że te ogólnikowe wytyczne, które zostały przekazane, niestety nie pozwoliły zapobiec temu chaosowi" – dodała.

Wanda Nowicka spodziewa się, że liczba placówek, w których w związku z zakażeniami koronawirusem konieczna będzie nauka w formie zdalnej lub hybrydowej, będzie rosła. "Biorąc także pod uwagę kwarantanny czy chorobowe zwolnienia nauczycieli będziemy mieli do czynienia z katastrofą edukacyjną. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że poziom nauczania nie ucierpi" – argumentowała.

Posłowie Lewicy zwracali też uwagę na problem wykluczenia komunikacyjnego uczniów, którzy dojeżdżając do szkół z mniejszych miejscowości korzystają z transportu publicznego, w którym obowiązują limity pasażerów, a także wykluczenia cyfrowego. Mimo różnych inicjatyw wciąż nie wszystkie rodziny mają komputer i dostęp do internetu – wskazywali. Problem ten dotyka szczególnie – jak podkreślali – dzieci pozostające w pieczy zastępczej czy pochodzące z mniejszości, np. romskiej czy ukraińskiej.

Według posła Koniecznego istnieje "zadziwiająca rozbieżność" między tym, co słyszymy na temat przebiegu stacjonarnej nauki w szkołach z ust przedstawicieli rządu, a tym, co słyszymy od nauczycieli, dyrektorów, działaczy związkowych pracujących w szkołach.

"Czy starsi nauczyciele powyżej 60. roku życia będą mogli pracować zdalnie, uniknąć kontaktu z dziećmi, bo dla nich to jest realne zagrożenie życia? Kwestia wynagradzania nauczycieli – czy jeśli będą na kwarantannie i nie będą mogli pracować - czy stracą finansowo i w jakim stopniu? Już teraz nie zarabiają kokosów, a być może będą musieli wybierać między bezpieczeństwem materialnym a zdrowotnym" – powiedział Konieczny.

"Żyjemy w wielkim chaosie. Będziemy patrzeć ministerstwu i kuratorium na ręce, domagać się odpowiedzialności za każdy jeden przypadek zachorowania w polskich szkołach, ponieważ zdrowie i dobro polskich uczennic i uczniów powinny być na pierwszym miejscu" - podsumował poseł Kopiec.

Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Kij poinformowała, że kurator Urszula Bauer spotkała się z posłami i wraz ze współpracownikami udzieliła im informacji m.in. na temat przeprowadzonych szkoleń dla dyrektorów, możliwych ścieżek pozyskania komputerów dla dzieci czy zaopatrzenia szkół w środki ochrony osobistej. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
22619
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie