8 wrzesień 2022

Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

zdjęcie: Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem / pixabay/3014146
Na świecie ponad 780 milionów dorosłych nie potrafi czytać i pisać.
REKLAMA
Wynika to z braku dostępności do edukacji, czy to powodowanej systemem gospodarczym, politycznym czy finansowym.  Najwięcej w tych zatrważających statystykach jest kobiet (aż 64 procent) pochodzących z krajów nierozwiniętych. Jednak problem analfabetyzmu dotyka także kraje bogate i rozwijające się gospodarczo. Na przykład w Wielkiej Brytanii 15 procent ludności nie posiada umiejętności czytania i pisania nawet na poziomie 11-letniego dziecka.  W Polsce to prawie 77 tysięcy mieszkańców, którzy nie czytają.

Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa i Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem w 1966 roku powołało UNESCO. Jego celem jest propagowanie użyteczności umiejętności pisania i czytania. A co za tym idzie potrzeby ich nauczania na całym świecie.

Na przykład w Afryce, mimo że prawo do edukacji jest jednym z podstawowych Deklaracji Praw Człowieka, aż 25% dzieci nigdy nie rozpocznie nauki w szkole podstawowej, a 75% z nich nie ukończy szkoły podstawowej ze względu na biedę i konieczność pracy.

Święto kładzie także nacisk na analfabetyzm wtórny, czyli utratę umiejętności czytania i pisania. Dotyczy on nie tylko umiejętności konstruowania zdań i ich czytania, ale także ich rozumienia. Wynika z braku chęci, czy też czasem możliwości rozwoju oraz kończeniu przygody ze słowem na poziomie szkoły.

Tak niechciana często konieczność nauki okazuje się być cennym darem.

Na całym świecie w tym dniu organizuje się wydarzenia mające na celu promocję edukacji i łatwego do niej dostępu. Prowadzone są także działania w kierunku zwiększenia czytelnictwa i obcowania ze słowem pisanym. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ruda Śląska
1.1°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:43
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rudzie

kiedy
2022-12-11 18:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-16 17:30
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-16 20:30
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-17 16:00
miejsce
Dom Kultury Bielszowice, Ruda...
wstęp biletowany